1. Jak napsat životopis (kontakty, jméno a profesní cíl)

Jak napsat životopis (záladní informace a profesní cíl)

V téhle sérii článků si povíme jak napsat životopis, který vás dostane na pohovor. Budeme postupovat shora dolů po jednotlivých částech, které si dopodrobna rozebereme. Jako první se blíže podíváme na sekci, kde jsou základní informace a profesní cíl.

Co zde nepatří 

Není potřeba uvádět rodinný stav a věk. Pokud bude chtít zaměstnavatel určit přibližný věk, tak se podívá na fotografii, dále mu může být dobrým vodítkem i ukončení středního vzdělání. Dále není důvod v dnešní době uvádět celou adresu včetně ulice a čísla popisného.

Co by tedy ideálně mělo v základních informacích být?

Telefon

+420 773 739 393
U telefonního čísla je dobré uvést předvolbu a číslo rozdělit do trojic, které se poté lépe a rychleji zadávají do telefonu. Číslo uvádějte vždy jedno, pokud zadáte tel. čísla dvě, tak prokazatelně zatěžujete člověka na druhé straně nucenou volbou navíc.

E-mail

martin.novak@seznam.cz

E-mail by neměl být s názvem, který by mohl být nějakým způsobem nevhodný, kocicka89@seznam.cz, dicker@seznam.cz atd. Číslo s ročníkem narození také není úplně vhodné. Pokud budete mít e-mail na Seznamu, tak budete působit jako osoba, která je méně IT zdatná, naopak Gmail od Google působí dojmem, že jste s počítačem větší kamarádi. E-maily s firemní koncovkou také nejsou příliš vhodné, navíc, pokud u dané firmy stále pracujete.

Adresa

Praha 3, Brno-střed, Ostrava-jih atd.

Pokud bydlíte v menším městě, které by někdo nemusel znát, tak je dobré uvést o jaký kraj se jedná, nebo u jakého většího města se adresa nachází. Předpokládá se, že když se uchazíte o práci v určité lokalitě, tak nebudete bydlet ve větší vzdálenosti než 50 km. Psát celou adresu nemusí být dobrý krok, nechcete přece, aby si váš dům někdo prohlížel na Google Street View.

Jméno

Ing. Martin Novák
Marketingový manažer

U jména je vhodné zvolit větší velikost písma. Je možné ho uvádět s tituly i bez nich, každý si vaše vzdělání může dohledat níže. Pokud pracujete delší dobu na jedné pozici, která má jasně definované pojmenování, tak tento název můžete uvést hned pod jméno např. kurzívou.

Profesní cíl

Často opomíjená část a v životopisu velmi vzácný úkaz. Přesto každý zaměstnavatel si cení toho, když kandidát o zaměstnaní ví co chce, nebo co by chtěl jednou dělat a kam by se chtěl ve své kariéře dostat.

No jo, ale jak to sepsat, když nemáte tušení o tom, co byste chtěli dělat, co vás baví a tak vůbec. Pokud absolutně netušíte, tak je dobré si domluvit konzultaci s někým, kdo vám pomůže profesní cíl zformulovat, nevymyslí ho za vás, jen vám pomůže ho identifikovat a pojmenovat. Můžete v sobě objevit i věci, o kterých jste dříve nevěděli.

Při formulaci profesního cíle je dobré odpovědět si na otázku, kde chcete být v horizontu 5-10 let, jakou práci byste chtěli dělat, pro koho a co by z vašeho snažení mělo plynout pro vás i pro ostatní. Je dobré zachovat stručnost a nerozepisovat dlouhé odstavce textu. Více se můžete rozepsat v motivačním dopise.

Umístění a vzhled informací

Základní informace by měly být na viditelném místě v horní části životopisu, v dostatečné velikosti (minimalní vel. písma 10,5-12), není od věci je i zvýraznit graficky. Inspirovat se můžete u našich šablon.

Fotografie

Ještě byste mohli namítnout, že do sekce k základním informacím patří i fotografie. Kolem umístění fotografie v životopisu panuje tolik fámů, že jsem se rozhodl ji věnovat samostatný článek, který vyjde příští pondělí 19. 8.

Autor příspěvku

Komentujte, ptejte se, sdílejte

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Fill out this field
Fill out this field
Zadejte prosím platnou emailovou adresu.

Následující příspěvek
2. Jak napsat životopis (fotografie)
Předchozí příspěvek
MayDay Career Days Brno 7. 11. 2017
Menu